انواع شرکت‌هایی که می‌توان در ایران ثبت کرد:

شرکت با مسئولیت محدود
شرکت با مسئولیت محدود "Limited liability company" ساده‌ترین و رایج‌ترین نوع شرکت است که بین دو یا چند نفر برای انجام کارهای تجاری مانند فعالیت‌های بازرگانی، مشاوره‌ای، ساختمانی، تولیدی و… در ابعاد کوچک تشکیل می‌شود.
ادامه مطلب »

شرکت سهامی خاص
شرکت سهامی خاص “Privately joint stock company” از نظر ساختار تقریبا مانند شرکت با مسئولیت محدود می‌باشد. این نوع شرکت از جنبه‌ی اعتباری برای اخذ تسهیلات بانکی، اخذ نمایندگی‌های معتبر و یا شرکت در مناقصه و مزایده‌های سطح بالا مناسب می‌باشد.
ادامه مطلب »

شرکت سهامی عام
وجود شرکت سهامی عام “Public joint stock company” برای انجام پروژه‌های بزرگ عمرانی، صنعتی، کشاورزی و... ضروری است. این نوع شرکت سرمایه‌ خود را از طریق فروش سهام به عموم مردم به دست می‌آورد و سپس آن را در گردش صحیح اقتصادی قرار می‌دهند.
ادامه مطلب »

شرکت تضامنی
شرکت تضامنی “General partnership company” شرکتی است که تحت اسم مخصوصی برای امور تجاری بین دو یا چند نفر با مسئولیت تضامنی تشکیل می‌شود و اگر دارایی شرکت برای تادیه تمام قروض شرکت کافی نباشد، هر یک از شرکاء مسئول پرداخت تمام قروض می‌باشند.
ادامه مطلب »

شرکت تعاونی تولید و مصرف
شرکت تعاونی "Production and consumption cooperative company" مشارکتی است بین افراد گوناگون برای دستیابی به منافع مشترک. در حقیقت این افراد به همدیگر کمک می‌کنند و برای تهیه مایحتاج خود و یا کسب اعتبار و وام تعاونی تشکیل می‌دهند.
ادامه مطلب »

موسسه
برای انجام کارهای خدماتی، حقوقی، مشاوره‌ای، فرهنگی، هنری و به طور کلی هرگونه فعالیت غیرتجاری موسسه ثبت می‌کنند. تفاوت موسسه با شرکت این است که موسسه فقط کار غیرتجاری انجام می‌دهد و در غیر اینصورت نرخ مالیات آن با شرکت یکی است!
ادامه مطلب »


در قانون تجارت ایران مصوب سیزدهم اردیبهشت سال ۱۳۱۱ هجری خورشیدی، شرکت‌های دیگری مانند شرکت مختلط سهامی، شرکت مختلط غیر سهامی و شرکت نسبی هم وجود دارند. اما این شرکت‌ها متقاضی برای ثبت ندارند و به نوعی منسوخ شده محسوب می‌شوند!

ثبت مالکیت‌‌های حقوقی و معنوی

ثبت نشان تجاری (ثبت برند)
نشان تجاری یا برند یک نام، علامت، طرح، نماد و یا هر ویژگی دیگری است که محصول شما را از سایر محصولات مشابه متمایز می‌کند. به ثبت قانونی هر شکل، طرح، عبارت، علامت، نماد، اسم، لوگو، آرم و امثال آن‌ها به اصطلاح ثبت برند یا ثبت نام تجاری می‌گویند.
ادامه مطلب »

ثبت طرح صنعتی
با ثبت طرح صنعتی مالک طرح از حق انحصاری جلوگیری از نسخه‌برداری غیرمجاز و تقلید توسط اشخاص دیگر برخوردار می‌شود. این حق امتیاز سایرین را از ساخت، عرضه، واردات، صادرات یا فروش هر محصولی که طرح در آن به کار رفته یا در آن گنجانده شده منع می‌کند.
ادامه مطلب »

ثبت اختراع
سند ثبت اختراع یا حق امتیاز “Patent” یک حق اختصاصی می‌باشد که برای مدت زمان محدودی (معمولا ۲۰ سال) به مخترع یک اختراع داده می‌شود. در واقع با ثبت اختراع، مخترع می‌تواند سایر افراد را مکلف کند به حقوق حاصله از آفرینش فکری او احترام بگذارند.
ادامه مطلب »

سایر خدمات

ثبت تغییرات شرکت‌ها
تمام شرکت‌ها و موسسه‌ها بعد از ثبت نیازمند تغییرات و یا تصمیماتی مانند تغییر محل شرکت، تغییر موضوع فعالیت شرکت، افزایش یا کاهش سرمایه ثبتی، تغییر نام شرکت، ورود یا خروج شرکاء و… هستند که طبق قانون تجارت باید آن‌ها را ثبت کنند.
ادامه مطلب »

تشکیل پرونده مالیاتی و اخذ کد اقتصادی
تمام شرکت‌ها و موسسه‌ها بعد از ثبت شرکت می‌بایست در اداره‌ی دارایی تشکیل پرونده‌ی مالیاتی بدهند و به این ترتیب خود را به اداره‌ی دارایی معرفی نمایند. با این کار شرکت‌ها و موسسه‌ها حوزه‌ی مالیاتی، شماره‌ی پرونده‌ی مالیاتی، ممیز و سر ممیز خود را مشخص می‌کنند.
ادامه مطلب »

پلمب دفاتر مالیاتی
هر موسسه، شرکت و یا سازمانی که مشمول قوانین مالیاتی باشد، باید هر سال از سازمان امور مالیاتی دفاتر قانونی را جهت تحریر تمام فعالیت‌های مالی خود به صورت پلمپ شده دریافت نماید. این دفاتر به "دفاتر قانونی" معروف هستند.
ادامه مطلب »

تنظیم اظهارنامه مالیاتی عملکرد
اظهارنامه مالیاتی، خلاصه‌ای از فعالیت‌های یک سال مالی شرکت یا شخص است که شامل درآمد، هزینه، سود خالص و… می‌باشد و باید جهت محاسبه مالیات در موعد مقرر به اداره‌ی دارائی “حوزه مالیاتی مربوطه” تسلیم گردد.
ادامه مطلب »

اخذ کارت بازرگانی
کارت بازرگانی سندی است که به موجب آن می‌توان اقدام به صادرات و واردات کالا نمود و توسط شعب اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران به نام متقاضیان صادر می‌شود. به طور کلی کارت بازرگانی مجوزی است که دارنده‌ی آن می‌تواند اقدام به تجارت در عرصه‌ی واردات و صادرات کالا کند.
ادامه مطلب »

دریافت انواع گواهینامه‌های ایزو
در چند سال اخیر اهمیت رعایت استانداردهای ایزو در تولید و عرضه خدمات و محصولات بسیار مورد توجه قرار گرفته است. این گواهینامه‌ها بر اساس استانداردهای بین‌المللی، ایمنی و بهداشت محصولات یا خدمات عرضه شده به بازار را تضمین می‌کنند.
ادامه مطلب »